https://piccotoys.com/
Loading...

شن درمانی یا شن بازی تراپی کودک چیست؟

|
شن درمانی یا شن بازی تراپی کودک چیست؟
شن بازی علاوه بر فواید بی شمارش برای رشد و تقویت مهارت های جسمی و ذهنی کودک، میتواند ابزاری مفید برای روان درمانی کودکان نیز باشد.

کودکان از طریق بازی میتوانند افکار و احساسات خود را بروز دهند و مهارت های زندگی را بیاموزند. کودکان از طریق بازی کردن ترس ، خوشحالی، ناراحتی و خشم خود را بروز میدهند و همچنین میتوانند برای مشکلات و سردرگمی های خود راه حل پیدا کنند. بازی درمانی به کودک کمک میکند تا مشکلات خود را از طریق بازی بروز دهد تا درمانگر بتواند با زیر نظر گرفتن کودک حین بازی، ویژگی های روانی و احساسات سرکوب شده ی وی را دریابد و به درمان بپردازد. در حین بازی درمانگر میتواند خود واقعی کودک را مشاهده کند چرا که کودک تمامی افکار و تنش های خود را بیرون میریزد.

شن درمانی و شن بازی تراپی کودک

شن بازی کودک فواید زیادی از جمله پرورش و تقویت خلاقیت، اعصاب، تجسم هندسی، حس لامسه، هماهنگی چشم و دست را دارد. مزیت دیگر شن بازی کودک که شاید خیلی ها از آن بی خبر باشند، استفاده از شن بازی به عنوان ابزاری برای روانکاوی و روانشناسی کودک است.

شن درمانی نوعی بازی درمانی بی کلام است که در سال 1920  توسط "مارگارت لونفلد"، متخصص اطفال، ابداع شد و بعد ها توسط شاگردش "کالف" ، ویرایش یافته و  به روز شد . کالف ابزار جدیدی مانند فیگور اسباب بازی( اشیا مینیاتوری) را به پروسه ی شن بازی درمانی کودک اضافه کرد و روش جدیدی از شن تراپی را ابداع کرد.

در شن بازی تراپی به یک استخر شن یا سینی شن، تعدادی فیگور اسباب بازی و گاهی اوقات مقداری آب نیاز است! شن به دلیل ساختار انعطاف پذیرش میتواند به هر شکلی که کودک بخواهد در بیاید، بنابراین کودک میتواند حین شن بازی هر آنچه در تخیل و ذهن خود دارد را بسازد و یا خراب کند. کودک در حین شن بازی، ترس ها و احساسات درونی خود را به طور کامل بروز میدهد. برای مثال کودک میتواند قبری بسازد و فیگور یک پسرک را داخل آن دفن کند! این فیگور پسرک میتواند نشانگر کسی باشد که رابطه ی خوبی با کودک ندارد و یا او را مورد آزار قرار داده است. به هر حال بررسی حرکات و بازی کوک حین شن بازی و فیگور بازی به عهده ی درمان گر میباشد. درمانگر با تحلیل رفتار های احساسی کودک حین شن بازی میتواند اولین قدم را برای درمان کودک بردارد. در شن بازی درمانی نیازی به گفت گو نیست. یعنی کودک نیازی ندارد که مستقیما به بیان افکار خود بپردازد. او میتواند با خیالی آسوده بدون اینکه بداند تحت درمان است شن بازی کند و درمان گر کاملا هوشیارانه رفتار وی را زیر نظر بگیرد. کودک زمانی که بداند در محیطی امن، غیر قضاوت گر و حامی است میتواند تمامی نگرانی ها و افکارش را برون ریزی کند و چه بهتر که از طریق بازی کردن و کاملا بی کلام این کار را انجام دهد.  البته شن درمانی میتواند در برخی موارد با تشخیص درمانگر با گفتار هم همراه باشد.

شن بازی درمانی کودک

عروسک ها و انواع فیگور اسباب بازی نیز در پروسه ی شن درمانی به کار میروند. انواع فیگور اسباب بازی میتواند نمادی از نزدیکان و افراد زندگی کودک باشند. برای مثال کودک میتواند یک فیگور اسباب بازی را کتک بزند و یا سعی کند درون شن آن را خفه کند! بنابر این تحلیل رفتار کودک حین شن تراپی و شن بازی با فیگور اسباب بازی میتواند به درمانگر در راستای شناخت بهتر روابط کودک با نزدیکانش نیز کمک کند در واقع در تکنیک شن بازی درمانی کودک در سینی شن نمادی از شرایط زندگی و افکارش را به نمایش میگذارد.

استخر شن بازی درمانی کودک

امروزه در اکثر کلینیک های روانکاوی و روانشناسی کودک از تکنیک شن بازی درمانی استفاده میشود. شن بازی علاوه بر فواید بی شمارش برای رشد و تقویت مهارت های جسمی و ذهنی کودک، میتواند ابزاری مفید برای روان درمانی کودکان نیز باشد. خرید استخر شن بازی کودک و لوازم  شن بازی، هم برای بازی کودک در منزل و هم برای کلینیک های روانشناسی میتواند یک اسباب بازی کودک منحصر به فرد و فوق العاده باشد.

خرید استخر شن بازی کودک

 

0
نظرات
    ارسال نظر
    برگشت به بالا