فیلتر


تازه مامان شدی؟مامان پسرها بخوانندمامان دخترها بخوانند

جورچین و پازل

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448
1 2 3 ... 11 12 13

خرید پازل و جورچین

کودک باید حس موفقیت را هرچند کوچک تجربه کند و تکمیل پازل و جورچین برای او میتواند یک تجربه موفقیت آمیز باشد. فعالیت‌های زیادی هستند که انجام آنها برای رشد شناختی کودکان مفید است. یکی از این فعالیت‌ها، بازی با جورچین و پازل است. این بازی ها می‌تواند به بهبود عملکرد ریاضی کودکان نیز کمک می‌کند. در این صفحه از پیکوتویز می توانید انواع پازل چوبی و جورچین چوبی را تهیه نمایید.

خرید پازل چوبی

والدین بدون اینکه به طور کامل اهمیت پازل را برای رشد کودکان نوپا درک کنند صرفا برای سرگرم کردن کودک از پازل چوبی استفاده می کنند. در واقع، ساده ترین بازی ها برای بچه ها معمولاً جنبه آموزشی دارند.خوب، اگر می‌خواهید به یادگیری فرزندتان کمک کنید وقت آن است که اسباب‌بازی‌های فانتزی با چراغ‌های چشمک زن و موسیقی را کنار بگذارید و آن ها را با پازل های چوبی یا اسباب بازی چوبی کودک جایگزین کنید. پازل های موضوعی به والدین امکان این انتخاب را می دهد که در زمینه های مختلف برای رشد کودکشان کدام پازل بیشترین فایده را دارد. این موضوع ممکن است در زمینه یادگیری اشکال، رنگها، حروف یا اعداد باشد. 

سوالاتی که ممکن است برای بسیاری از والدین در خصوص پازل چوبی پیش آید این است که:

آیا کودکان نوپا می توانند با پازل چوبی بازی کنند و آن را حل کنند؟

بله کاملاً، اما نکته ای که مهم است این است که آنها به زمان و آزادی نیاز دارند تا بتوانند مهارت های خود را بهبود ببخشند و روی آن کار کنند البته که نمی توانند یک پازل 48 تکه ای را انجام دهند، اما با شروع از پازل های ابتدایی و آموزشی ساده می توانند به مهارت های بالاتری نیز دست یابند.

بوسیله بازی با پازل و از طریق هماهنگی عضلات، مهارت های فیزیکی و حرکتی کودک رشد می یابد.بازی با پازل چوبی همچنین به کودکان کمک می‌کند تا با دیدن نتیجه‌ی کارشان، اعتماد به‌نفس‌ بیشتری پیدا می کنند و مصمم‌تر می شوند و پس از تکمیل پازل، احساس موفقیت به آنها دست می‌دهد. پازل ها کودکان را به استفاده از مهارت های استدلالی (اینکه کدام قطعه را کجا بگذارند و کدام قطعه را در کنارش قرار دهند تا به تکمیل پازل خود نزدیک‌تر شوند)، تشویق می کنند.

چه زمانی کودکان نوپا می توانند پازل انجام دهند؟

 هر کودک مسیر رشد منحصر به فرد خود را طی میکند، بنابراین هیچ قانون دقیقی وجود ندارد که چه از زمانی کودک می تواند پازل چوبی را تکمیل کند، یا اینکه ابتدا چه نوع پازل هایی را یاد می گیرند. چراکه این عامل بستگی به این دارد که چه پازل هایی در دسترس دارند، چقدر تشویق می شوند تا با آنها بازی کنند. اما به طور کلی از حدود سن 18 ماهگی تا 2 سالگی، کودکان نوپا علاقه بیشتری به قرار دادن قطعات پازل چوبی در تخته نشان می دهند. پیشنهاد می شود جهت خرید لگو کلیک کنید.

چه پازل هایی برای کودک 2 و 3 ساله مناسب است؟

به طور کلی، کودکان 18 ماه تا 2 سال اغلب شروع به بازی با پازل های ساده چوبی(مونته سوری)، مرتب کننده اشکال 2 تا 4 تکه می کنند. در سن 3 سالگی، کودکان اغلب هنوز با پازل چوبی های ساده بازی می کنند، اما تکه های پازل بیشتر می شود(معمولاً پازل های 9 تکه و پازل های 12 تکه).

چگونه انجام پازل را به کودکان نوپا آموزش می دهید؟

زیبایی و جذابیت بازی در این است که بچه ها از طریق آزمون و خطا به مهارت دست یابند. اگر کودکان شما از ابتدا انواع پازل ها در دسترسشان باشند، به طور طبیعی نحوه انجام آنها را یاد خواهند گرفت.می‌توانید با بازی کردن با یک قطعه و نشان دادن رویه بازی کودکتان را با این اسباب بازی آشنا کنید.

مواردی وجود دارد که قبل از خرید پازل چوبی باید به آن توجه شود:

سن کودک: پازل ها برای گروه های سنی مختلفی ساخته می شوند و با افزایش سن، سطح دشواری آن افزایش می یابد. پازل های مناسب سن کودکتان را بررسی کنید و بر اساس آن خرید کنید. معمولاً ممکن است یک کودک در سن حدود 12 ماهگی شروع به یادگیری چگونگی قرار دادن بلوک ها روی یکدیگر و بازی با پازل های مونته سوری کند. و همگام با رشدش، یاد می گیرند که در این کار مهارت پیدا کنند تا در نهایت بتوانند پازل ها را حل کنند.

خطر خفگی: با اینکه پازل ها با در نظر گرفتن ایمنی کودک ساخته می شوند، اما کودکان کمتر از سه سال ممکن است در معرض خطر خفگی قطعات کوچک قرار بگیرند. مشخصات پازل ها را مطالعه کنید تا بدانید که آیا پازل چوبی مدنظر شما برای کودک بی خطر است یا خیر.

موضوع: خرید و انتخاب پازل بستگی به سن و علایق کودک شما دارد. کودکان کوچکتر به حیوانات علاقه نشان می دهند، در حالی که کودکان بزرگتر به کارتون های دیزنی و اسباب بازی قهرمانان و ...علاقه نشان می دهند. همیشه سعی داشته باشید که پازل هایی با رنگ های متنوع و جذاب برای کودکتان تهیه کنید. همچنین می توانید به سراغ پازل های آموزشی با حروف الفبا، اعداد، اشکال و ... بروید.

تعداد قطعات: پازل هایی که مخصوص کوکان کوچکتر است معمولا ساده و با تعداد کم وجود دارد، در حالی که برای کودکان با سن بالاتر تکه ها اندکی کوچکتر و بیشتر می شوند. کودکان کوچکتر از پازل هایی با تکه های کمتر لذت می برند. علاوه بر این، قطعات هرچه بزرگتر باشد به راحتی در دست کودک جای گرفته و  می توانند در جای مربوطه قرار دهند.

انواع: پازل چوبی انواع مختلفی دارد مانند پازل های مونته سوری، حروف الفبا، اعداد، بلوک ها، سه بعدی، پازل های چوبی برش میوه، پازل های کلاسیک معمولی و.... توجه به این موضوع که کودکتان به چه نوع پازلی علاقه دارد یکی از بهترین راه‌ها برای این است که کودکتان را به استفاده و بازی با پازل تشویق کنید تا بتوانند مهارت تفکر کردن را بیاموزند.

اگر کودک در حال رشد دارید، به دنبال یک پازل با تعداد قطعات بیشتری باشید بدلیل اینکه کودک بتواند برایی مدت زمان طولانی تری از آن استفاده کند. بلوک‌ها و پازل های چوبی ساده می‌توانند برای نوزادان و کودکان نوپا عالی باشند، و اسباب‌بازی‌های چالش‌برانگیزتر مانند مکعب روبیک و پازل هایی با تکه های بیشتر ممکن است مورد علاقه ی بچه‌های بزرگ‌تر شما باشند.

خرید انواع پازل چوبی برای کودکان

انواع مختلفی از پازل وجود دارد که می توانید برای کودکان کوچک خود تهیه کنید.ما در اینجا تعداد کمی از آنها ر معرفی می کنیم:

مرتب کننده های اشکال

مرتب کننده های اشکال عمدتا از جنس پلاستیک یا چوب هستند. مرتب‌کننده‌های اشکال برای یادگیری تشخیص و تطبیق اشکال بسیار عالی هستند، که کودکان باید آن‌ها را بیاموزند که چگونه پازل را تکمیل کنند.کودکان نوپا باید تجربه کنند تا یاد بگیرند. حتی اگر کودک نوپای شما هنوز قادر به تطبیق دقیق آنها نباشد، دست زدن به اشکال بزرگ و سه بعدی یک تجربه یادگیری عالی است. 

پازل های شکلی

پازل‌های شکلی نیز مرتب‌کننده‌های سه بعدی هستند، اما شکل‌ آنها مسطح‌تر هستند و در تخته و یا سطح مخصوص خود قرار می‌گیرند. تشک های پازلی فومی بزرگی که بسیاری از کودکان نوپا در اتاق خواب خود روی زمین خود دارند، از نوع مشابهی هستند.این پازل ها معمولاً حروف یا اعدادی یا طرح حیواناتی در داخل مربع‌ها دارند که می‌توان آنها را برداشت و در جای خود قرار داد و به اندازه کافی بزرگ هستند تا تجربه یادگیری لمسی خوبی را برای کودکان نوپا فراهم کنند.

پازل دستگیره دار

پازل های گیره چوبی، پازل چوبی با یک دستگیره، پازل هایی هستند که به کودکان نوپا کمک می کند تا آنها را با انگشتان کوچک خود کنترل کنند.تخت تر هستند و شکل قطعه چوبی طرح کلی تصویر است.پازل های این مدل در هر طرح و رنگی به کودک برای تشخیص اشکال و ابعاد و ... کمک می کنند.کودکان نوپا درک بصری بهتری نسبت به نوزادان دارند و به طور پیوسته با اشکال انتزاعی آشنا می شوند.

کودکان نوپا می توانند یاد بگیرند که قطعات را با استفاده از حس بینایی و لامسه خود (با نگاه کردن به شکل و تصویر، و با احساس اینکه آیا به خوبی در جای خود قرار می گیرد)، قطعات را در جای مناسب قرار دهند.هر چه کودک حواس بیشتری را درگیر کند، بهتر یاد می گیرد.

پازل های مونته سوری

پازل‌های مونته سوری برای کودکان نوپا، بهتر است. این پازل ها یک یا چندین پایه چوبی دارد که پازل در آن قرار می گیرد، اما هر قطعه حاشیه خاص خود را ندارد. می توانید با پازل هایی شروع کنید که قطعات کمی دارند، با افزایش اعتماد به نفس کودک، تعداد قطعات را افزایش دهید. برای تکمیل پازل، کودکان نوپا باید بیشتر بر درک بخش های بصری تصویر تکیه کنند (مثلاً دانستن اینکه سر اردک در بالای صفحه قرار می گیرد).

از آنجایی که هر پازل حاشیه خاص خود را ندارند، فضای بیشتری برای جابجایی آنها وجود دارد، تا زمانی که همه قطعات جا بیفتند.این بازی برای کودکان اغلب از طریق آزمون و خطا انجام می شود تا زمانی که کودک یاد بگیرد که قطعات را با اطمینان بیشتری تشخیص دهد و آنها را با دقت بیشتری مطابقت دهد. پیشنهاد می شود از انواع اسباب بازی فیگور پیکوتویز دیدن فرمایید.

چگونه می دانید کودک شما برای چه نوع پازلی آماده است؟

به عنوان یک قانون ساده، کودک شما باید بتواند یک پازل را در زمان نسبتاً کوتاهی با موفقیت تکمیل کند. اینگونه است که آنها موفقیت را تجربه می کنند و انگیزه آنها را برای ادامه انجام پازل و به چالش کشیدن خود پیدا می کنند.هنگامی که کودک شما در حال تکمیل یک پازل با حداقل تلاش است، وقت آن است که او را در معرض موارد کمی چالش برانگیزتر قرار دهید.بدترین چیز این است که کودک شما از حل کردن پازل ناامید شود و نسبت به بازی با آن امتناع کند.

خرید پازل چه تاثیری در رشد کودکان دارد؟

مهارت های حرکتی 

اولین پازل چوبی برای کودک معمولاً قطعات بزرگی دارند و روی زمین ساخته می شوند. این بدان معناست که کل بدن در هنگام ساختن آنها درگیر است و مهارت های حرکتی را می توان توسعه داد. به پازل ها برای توسعه توانایی حرکتی کودک خوب هستند. کودکان باید در عضلات انگشتان خود قدرت ایجاد کنند تا بتوانند اشیا را بگیرند و آنها را نگه دارند. این بعداً به آنها توانایی در دست گرفتن مداد را می دهد. بنابراین، بازی‌ها و فعالیت‌هایی مانند پازل چوبی که مهارت‌های حرکتی درشت و ظریف را توسعه می‌دهند، برای یادگیری نوشتن در آینده ضروری هستند. جهت خرید و مشاهده انواع اسباب بازی ساختنی کلیک کنید.

هماهنگی دست و چشم

دست ها و بینایی کودک برای انجام وظایف با هم کار می کنند. کودکان برای انجام کارهای روزمره مانند غذا خوردن، ورزش، خواندن و نوشتن نیاز به هماهنگی دست و چشم دارند. توانایی خواندن و نوشتن به بهبود مهارت های ردیابی بصری نیاز دارد.ساختن پازل چوبی هماهنگی چشم و دست را ایجاد می کنند. توانایی هماهنگ کردن آنچه که چشم می بیند، ذهن می خواهد و آنچه که دست ها می توانند انجام دهند نیاز به تمرین زیادی دارد. پازل ها روشی لذت بخش برای تمرین این مهارت است.

توسعه زبان و مفهوم

پازل ها به کودکان فرصتی برای رشد بسیاری از مهارت های زبانی می دهند. وقتی کودک قطعه خاصی را درخواست می کند، اغلب آنچه را که به دنبال آن است، توصیف می کند. به عنوان مثال، قطعه گرد، قطعه آبی، و غیره. پازل فرصتی را برای کودک فراهم می کند تا دایره لغات خود را بسازد و مهارت های زبانی خود را بهبود بخشد. اشکال و تصاویر روی قطعات نشان دهنده مفاهیم هستند.اگر والدین از فرصت استفاده کنند و دایره لغات فرزندشان را گسترش دهند، این موارد حتی بیشتر تقویت می شود به طور مثال:

  • چند اردک در دریاچه شنا می کنند؟
  • چشم ها را کجا باید گذاشت؟

حل مسئله

همه پازل ها اساساً مشکلاتی هستند که باید حل شوند. هر کدام چالشی را به همراه دارند و برای تکمیل به تفکر استراتژیک نیاز دارند.حل مسئله مهارتی است که در طول مدرسه و به خصوص در محل کار مورد نیاز است و در سال های اول زندگی با فعالیت های ساده ای مانند ساختن پازل و عادت کردن به چالش آغاز می شود. پازل ها چندین مفهوم اساسی ریاضی را نیز به کودکان آموزش می دهند. در حین کار با پازل، کودکان یاد می‌گیرند که قطعات را دسته‌بندی و سازماندهی کنند و در عین حال می‌توانند قطعات را طبقه‌بندی و برچسب‌گذاری کنند

موفقیت و اعتماد به نفس

برای کودکان بسیار مهم است که موفقیت را به طور منظم تجربه کنند. پازل چوبی ها راهی عالی برای تجربه موفقیت هستند زیرا یک پازل تکمیل شده نماد بسیار واضحی از موفقیت است. همچنین یک فعالیت چالش برانگیز است، بنابراین کودکان یاد می گیرند برای رسیدن به موفقیت تلاش کنند.هنگامی که کودک روی یک پازل کار می کند، کودک در حال تلاش برای رسیدن به موفقیت است. هنگامی که معما حل شود، کودک می تواند احساس موفقیت کند که این امر استقلال و عزت نفس او را افزایش می دهد.

پشتکار

بر خلاف بلوک ها، ماهیت یک پازل این است که باید به طور کامل تکمیل شود. تعداد کمی از کودکان راضی می شوند که یک پازل را ناقص بگذارند. این دستور العملی برای تقویت پشتکار است زیرا بر عزم کودک برای تکمیل پازل کار می کند.

مهارت های اجتماعی

تکمیل یک پازل با خواهر یا برادر یا دوست یک فرصت عالی برای کار بر روی مهارت های اجتماعی است.کودکان نیاز به همکاری دارند و از کار در جهت یک هدف مشترک احساس رضایت می کنند. پازل چوبی فرصت هایی را برای گسترش مهارت های اجتماعی نیز ارائه می دهند. هنگامی که کودکان برای تکمیل یک پازل با یکدیگر همکاری می کنند، وارد گفتگو می شوند. آنها برنامه ای برای حل معما تهیه میکنند، و همچنین به نوبت به یکدیگر کمک می کنند تا مشکلات را حل کنند. پیشنهاد می شود از انواع خانه مشاغل کودک پیکوتویز دیدن فرمایید.

تنش را از بین می برد

پازل ها نه تنها بسیاری از مهارت های فیزیکی، اجتماعی و شناختی را توسعه می دهند، بلکه باعث رهایی عاطفی نیز می شوند. کار بر روی فعالیت های آرام یک کاهش دهنده استرس عالی و راهی برای آرامش در حین یادگیری است.کودکان آرام همیشه موقعیت بهتری برای یادگیری دارند.

پازل ها یک ابزار یادگیری خود اصلاحی هستند

هنگامی که کودکان سعی می کنند یک قطعه پازل را در جای خود قرار دهند، تنها زمانی جا می شود که به درستی در فضای مناسب قرار گیرد. عمل دستکاری هر قطعه، چرخاندن آن و آزمایش تناسب، راهی است که کودکان حل مسئله را یاد می گیرند و از این راه اشتباهات خود را اصلاح می کند.

تمامی محصولات در پیکوتویز با گارانتی سلامت و ضمانت کیفیت کالا ارائه می شوند. جهت خرید اسباب بازی آنلاین پیکوتویز را دنبال کنید.

برخی از سوالات رایج:

1. خرید پازل چه تاثیری در رشد کودکان دارد؟

افزایش مهارت های حرکتی، هماهنگی دست و چشم، توسعه زبان و مفهوم، حل مسئله، موفقیت و اعتماد به نفس، پشتکار و ...

2. انواع پازل چوبی برای کودکان کدام اند؟

مرتب کننده های اشکال، پازل های شکلی، پازل دستگیره دار و پازل های مونته سوری.