فیلتر


تازه مامان شدی؟مامان پسرها بخوانندمامان دخترها بخوانند

اسباب بازی ساختنی

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448
1 2 3

اسباب بازی ساختنی

نقش اسباب بازی در رشد و کسب مهارت نوزادان و کودکان بر کسی پوشیده نیست، بازی کردن بهترین راه شروع یادگیری کودکان است.اسباب بازی برای کودک مفید است چراکه بچه ها عاشق کشف و یادگیری چیزهای جدید در مراحل اولیه زندگی خود هستند اسباب بازی خوب باید علاوه بر آنکه کودک را سرگرم می کند، نقش موثری در یادگیری و افزایش مهارت‌های کودک نیز داشته باشد. آیا می دانستید که تشویق فرزندتان به بازی با اسباب بازی ساختنی و  فعالیت آموزشی می تواند به رشد فکری و حرکتی او کمک کند؟ یکی از مهم ترین دغدغه های والدین کسب مهارت و آموزش به کودکانشان است. بازی های ساختنی می‌توانند هم کودکان را سرگرم کنند و هم سبب کسب مهارت‌هایی در آن‌ها شوند. یکی از اساسی ترین مهارت هایی که از اسباب بازی ساختنی بدست می آید میتوان به بهبود مهارت های حرکتی و کار با ابزار، هماهنگی چشم و دست، الگو خوانی، آشنایی با قطعات تشکیل دهنده و... اشاره کرد.

نتیجه تحقیقات علمی نشان دهنده آن است کودکان در سنین پایین تر سریعتر یاد میگیرند و ناظران عالی هستند. کودک منبع ناتمام انرژی و خلاقیت هستند و بهترین روش برای پاسخ دادن به این خلاقیت نامحدود و فضای ذهنی آزاد، بازی کردن با اسباب بازی بدون قوانین ثابت و محدود مانند اسباب بازی ساختنی است. اگر قطعاتی از بلوک های چوبی را در دسترس کودکی قرار دهیم خواهیم دید که با چه خلاقیتی سازه های مختلفی را می سازد. اسباب بازی ساختنی و  آموزشی در مراحل اولیه رشد کودک باعث تقویت حواس، مهارت های مختلف ذهنی و جسمی، تخیل و افزایش مهارت‌های اجتماعی او شده است. کودکان می توانند بارها و بارها سازه ای را بسازند خراب کنند.

بازی با هر کدام از اسباب بازی ساختنی فواید خودش را دارد. به دنبال بازی هایی باشید که توسط متخصصان اطفال یا مربیان باتجربه معرفی شده باشد. توجه به این نکته باعث می شود کودک شما با انتخاب اسباب بازی مفید، در مسیر صحیح پیشرفت قرار بگیرد. انواع اسباب بازی ساختنی عبارتند از:

 • لگو ها و بازی خانه سازی
 • اسباب بازی ساختنی چوبی
 • اسباب بازی ساختنی فلزی و آهنربایی
 • اسباب بازی ساختنی پیچ مهره
 • شن های بازی بهداشتی

مزایای اسباب بازی های ساختنی

اسباب بازی هایی با پایان باز مانند بلوک چوبی، کودک شما را به توسعه مهارت هایی همچون حل مسئله و مهارت های حرکتی ترغیب می کند. اسباب بازی ساختنی می‌تواند یک نوع  اسباب بازی آموزشی برای کودکان محسوب شود برخی از مزایای این نوع اسباب بازی ها عبارتنداز:

 • کمک به کودک و تقویت حل مسئله
 • کمک به کودک و آموزش مفهیمی چون تقارن، اندازه ، شکل و...
 • کمک به درک رابطه علت و معلول
 • کمک به تقویت اعتماد به نفس کودک.
 • آموزش مفهوم همکاری و هماهنگی به کودک.
 • کمک به تقویت قوه تخیل کودک.
 • تقویت مهارت‌های حرکتی ظریف و درشت در کودک.
 • تقویت مهارت های حرکتی

اسباب بازی‌ ساختنی نه تنها به تقویت عملکرد ذهنی کودک کمک میکند، بلکه مهارت حرکتی کودکتان را نیز بهبود می‌دهند. البته این به این معنا نیست که بتوانند همه مهارت‌های حرکتی کودک را بهبود دهند چراکه مهارت‌های حرکتی طیف وسیعی دارند و والدین باید با فراهم کردن شرایط مختلف، انواع مهارت‌ها را در کودک بالا ببرند. به طور مثال استفاده بلوک چوبی و قرار دادن آن‌ها روی یکدیگر سبب می‌شود که عملکرد کودک در مهارت های حرکتی افزایش پیدا کند. روی هم قرار دادن، چیدن قطعات، جدا کردن آن و کنار هم قراردادنشان همه باعث دقت و تمرکز و استفاده از حرکات ظریف، تقویت مهارت های انگشتان دست کودک می شود. بازی‌هایی مانند تاب‌ بازی و دوچرخه سواری هم در بالا بردن مهارت‌های حرکتی کودکان موثر است.

تقویت قدرت تخیل کودکان

اسباب‌بازی‌ ساختنی آموزشی نه تنها یادگیری و رشد کودک را تقویت می‌کنند بلکه به آنها این امکان را میدهد که از قوه تخیلشان استفاده کنند و آن را تقویت کنند. کودکان می توانند با کمک قوه تخیل خود و با استفاده از اسباب بازی ساختنی سازه های زیبایی بسازند. به کودک خود اجازه دهید از تخیلشان استفاده کنند آنها می توانند هنگام بازی در ذهن خود سازه ای را مجسم کند و سپس بی درنگ آن را بسازد.

تقویت مهارت های ارتباطی

از دیگر مزایای اسباب بازی های ساختنی تقویت ارتباطات و تعاملات کودکان است. اسباب بازی ساختنی از جمله اسباب بازی هایی هستند که می توانند به صورت گروهی هم انجام شوند. در این دسته از بازی ها کودکان هنگام ساخت و ساز همکاری را یاد می گیرند و می آموزند که چگونه در یک کار تیمی شرکت کنند، به حرف سایر اعضای گروه خود گوش کنند و در نهایب به یک نتیجه مطلوب دست پیدا کنند. این اسباب بازی ها باعث می شود مهارت های ارتباطی و استفاده از زبان و کلمات در آن ها تقویت شود.کودکان با استفاه از اسباب‌بازی‌های آموزشی، نقش‌آفرینی می‌کنند. این اسباب‌بازی‌ها کودک شما را در موقعیت‌های اجتماعی مختلفی قرار می‌دهند.

تقویت ضریب هوش و حل مسئله

اسباب‌بازی‌های آموزشی و ساختنی سبب تقویت حافظه، هماهنگی چشم و دست و افزایش سطح IQ کودک شما می‌شوند. بازی با اسباب بازی ها سبب درگیر کردن ذهن می شود. به عنوان مثال، وقتی کودک برای ساخت یک ساختمان، بلوک خانه سازی را روی هم می چیند می آموزد که باید تعادل میان تکه های آن برقرار شود به همین دلیل با رابطه علت و معلول آشنا می شوند، همچنین مکان مناسب و نحوه صحیح قرار دادن اشیا در بازی های ساختنی را یاد می گیرد. این مهارت ها در بازی فکری هم تقویت میشود.

تقویت درک ریاضی و فضایی

با کمک اسباب بازی ساختنی کودک سعی در این دارد که به شکل های مختلف قطعات را روی هم قرار دهند و آنچه را که در تخیل خود دارد در محیط سه بعدی اجرا کند. این عوامل درک مفاهیمی همچون حجم، اندازه و سطوح را در خلال بازی ساختنی و به صورت تجربی به کودک می آموزد. اسباب بازی ساختنی و آموزشی بستری مناسب برای درک مفاهیم ساده تا پیچیده ریاضیات و علوم برای کودک است. به عنوان نمونه با بلوک خانه سازی کودک با مفاهیمی مانند کوچکی و بزرگی، اشکال، رنگ ها و ترکیب اشکال آشنا می شود.

هماهنگی چشم و دست

اسباب بازی ساختنی یکی از اسباب بازی های مهم برای تقویت هماهنگی چشم و دست کودکان است. کودک در هنگام اتصال و قرار دادن قطعات اسباب بازی به روی همدیگر به این مهارت نیاز دارد و به با کمک بازی و تمرین و تکرار هماهنگی بین دیدن و حرکت کردن را تقویت می کند.

معیارهای مهم در خرید اسباب بازی ساختنی

کودکان وقت زیادی را با اسباب بازی هایشان می گذرانند، با آن ها سرگرم می شوند و مهارت کسب میکنند. بنابراین مهمترین دغدغه والدین انتخاب مناسب ترین وسیله برای کودک است. اما با توجه به تنوع و گوناگونی اسباب بازی ها با هدف تقویت مهارت های مختلف این سوال پیش می آید که از بین این همه اسباب بازی کدام را باید انتخاب کرد؟

قبل از خرید اسباب بازی ساختنی حتما این نکات را در نظر داشته باشید:

استحکام

کودکان در طول بازی بارها اسباب بازی ها را پرتاب میکنند همچنین ممکن است به صورت اتفاقی توسط بزرگترها لگد شود. به همین دلیل مطمئن شوید که اسباب بازی مورد نظر شما به راحتی خراب نمی شود. البته خیلی بهتر است که هر چند وقت یکبار همه تکه های اسباب بازی توسط والدین چک شود تا اطمینان حاصل شود که آسیب ندیده و لبه ی تیز و برنده ندارد و به کودک شما آسیبی وارد نمی کند.

جنس

معمولا اسباب بازی ها به خصوص اسباب بازی ساختنی از جنس پلاستیک یا چوب ساخته می شود. به همین دلیل قبل از خرید اسباب بازی مورد نظر مشخصات محصول را با دقت بخوانید تا اطمینان خاطر حاصل شود که رنگ و جنس اسباب بازی سمی و بر پایه مواد شیمیایی نباشد و برای سلامتی کودکتان خطری ایجاد نکند. این ضرر می تواند در اثر لمس یا جویدن قطعات به کودک وارد شود.

سن کودک

هنگام بررسی جنس اسباب بازی ساختنی، به سن مناسب و پیشنهادی اسباب بازی نیز دقت کنید چراکه استفاده و وجود قطعات کوچک در اسباب بازی ساختنی برای کودکان در سنین پایین ممکن خطر خفگی و آسیب های جدی ایجاد کند. همچنین ممکن است برای سن کودک سرگرم کننده و مفید نباشد و کودک درک درستی از بازی با آن نداشته باشد.

بازی های آموزشی و اسباب بازی ساختنی ساده برای کودکان

بازی با شن

بازی کرن با شن و ماسه نوعی بازی ساختنی است که سبب تقویت مهارت‌های حرکتی کودک می‌شود. برای انجام این بازی تنها به شن بهداشتی و وسایل شن بازی نیاز دارید. به کودک خود اجازه دهید به کمک ابزارهایی ک در اختیار دارد و با کمک تخیلش شکل‌های مختلفی را درست کند.

 اسباب بازی لگو یا بلوک ساختمان سازی

یکی از بهترین اسباب بازی ساختنی که ذهن کودک را درگیر میکند اسباب بازی لگو و بلوک های خانه سازی هستند. به کودک خود اجازه دهید با تکیه بر خلاقیتش و بوسیله آجرهای خانه سازی اشکال و ساختمان های مختلفی را بسازد، شما می توانید نحوه اسفاده درست قطعات را به کودکتان بیاموزید.

خمیر بازی

خمیر بازی یکی از پرطرفدارتررین و محبوب ترین اسباب بای ساختنی است خمیر بازی سبب می شود تا کودک هر چیزی که در ذهن و تخیلش دارد را به د نیای واقعی بیارد به عنوان مثال یک حیوان درنده یا یک کیک تولد 4 طبقه کودک میتواند در همه جا با آن بازی کند خمیر بازی را در مهد کودک ها هم استفاده میکنند. اما قبل از خرید خمیر بازی حتا توجه کنید که از خمیرهای مناسب کودکان باشد که از رنگ و مواد شیمیایی ساخته نشده باشند.

اسباب بازی ساختنی و جورچین ها نوعی اسباب بازی آموزشی محبوب و چالش برانگیز برای کودکان است و در هر سنی، فرصتی را فراهم میکنند تا  کودکان برای دستیابی به یک هدف تلاش کرده و به معنای واقعی یک داستان یا روایت را با هم ترکیب کنند تا به سرانجام برسند. اسباب بازی ساختنی به دلیل استقلالی که به کودک می دهد می تواند به یک اسباب بازی مورد علاقه کودکان تبدیل شود که مهارت های ذهنی و حرکتی زیادی را در آنها پرورش می دهد.

مزایای اسباب بازی ساختنی و آموزشی نشان می دهد که یادگیری از طریق بازی بخش مهمی از رشد کودک است. کودک از طریق بازی حتی در دوران نوزادی شروع به آموختن می کند حتی در اوایل رشد، ذهن کودک فقط با نگاه کردن به محیط خود و در نظر گرفتن محیط اطراف خود گسترش می یابد. کودکان می توانند از یک ماهگی از اسباب بازی ساختنی و آموزشی بهره مند شوند. در اینجا چند اسباب بازی ایده عالی برای اسباب بازی ساختنی و آموزشی بر اساس محدوده سنی و توضیحی در مورد مزایای آنها آورده شده است.

1-12 ماهگی: در سنین پایین، اسباب بازی حسی به تحریک حواس کودک شما کمک می کند. جغجغه ها، تشک بازی نوزادان اولین اسباب بازی های عالی برای کودکان هستند زیرا نوزاد از طریق صدا، بینایی و لمس تمرکز می کنند. همانطور که کودک شما به رشد خود ادامه می دهد و هماهنگی چشم و دست را توسعه می دهد، خانواده ها می توانند شروع به معرفی اسباب بازی هایی کنند که تعامل بیشتری را تشویق می کند، مانند اسباب بازی های قابل حمل که همچنان با چراغ های چشمک زن و صداهای مختلف، حواس بینایی و شنوایی را تقویت می کنند.

با بزرگتر شن و فعالیت بیشتر فرزندتان، پیشنهاد می‌کنیم اسباب‌بازی‌های ساختنی مانند برج هوش یا مکعب های هوش مخصوص گروه سنی کودکتان تهیه کنید. این اسباب‌بازی‌ها به کودکان کمک می‌کنند تا از طریق تعارض‌ها کار کنند و با علت و معلولی مانند «اگر این کار را انجام دهم، آن اتفاق می‌افتد» آشنا شوند. آنها همچنین زمانی که بتوانند پس از آزمون و خطا و راهنمایی بفهمند یک اسباب بازی چگونه کار می کند، اعتماد به نفس خود را افزایش می دهند.

12 تا 24 ماهگی: وقتی فرزند شما به سن یک سالگی یا بیشتر می رسد، بسیار فعال می شود و در تلاش برای ایستادن و راه رفتن هستند. اسباب‌بازی‌هایی مانند واکرها برای آموزش تعادل و هماهنگی عالی هستند و حس کنجکاوی کودک شما را افزایش می‌دهند.

اسباب بازی ساختنی مناسب این گروه سنی همچنان مکعب هوش، سرسره توپی، توپ و چکش و اسباب بازی های موزیکال وینفان است که هم به خلاقیت و تخیل کودک کمک می کند، هم به بهبود مهارت های هماهنگی آنها. هنگامی که آنها از این اسباب بازی ها استفاده می کنند، مسیرهایی را تنظیم کنید که آنها را به حل مشکلات و پیروی از دستورالعمل ها سوق دهد.

2 سال به بالا: با افزایش سن شما، می توانید اسباب بازی هایی مانند لگو، بلوک های خانه سازی، کاشی مغناطیسی و... را در اختیار کدودک قرار دهید که باعث ترویج بازی های فیزیکی بیشتری می شود. کافیست به آنها نشان دهید چگونه از این اسباب بازی ها استفاده کنند. هرچند کودک به طور غریزی راه بازی با این اسباب بازی ها را می داند.

ابزار موسیقی، اسباب‌بازی‌های ارتباطی، پازل،مکعب هوش، برج هوش،خمیر بازی، لگو، بریکس چوبی، بلوک‌ خانه سازی از بهترین اسباب بازی ساختنی، آموزشی هستند که خلاقیت و مهارت‌های حل مسئله را در کودکان تقویت می‌کنند. درک علاقه فرزندتان و مراحل رشد او به شما در انتخاب اسباب‌بازی‌ها و بازی‌های آموزشی مناسب برای کودکانتان کمک می‌کند.این اسباب‌بازی‌ های ساختنی بی‌نقص به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بچه‌های شما به دلیل سرگرمی‌هایی که دارد، متوجه نمی‌شوند که در حال یادگیری هستند. هدف از اسباب بازی ساختنی ترویج یادگیری از طریق بازی است. هیچ محدودیت سنی برای آشنایی کودک با اسباب بازی های ساختنی وجود ندارد. نوزادان، کودکان نوپا، پیش دبستانی و بچه های بزرگتر و...

اگر به دنبال خرید انواع اسباب بازی ساختنی، اسباب بازی ساختنی فلزی، اسباب بازی ساختنی ماشین ، اسباب بازی ساختنی چوبی و انواع دیگر اسباب بازی ساختنی با پیچ و مهره هستین میتونین با خیال راحت از اسباب بازی فروشی آنلاین پیکوتویز با گارانتی و ضمانت خرید کنید! خلاصه ما جدیدترین انواع اسباب بازی پسرانه و اسباب بازی ساختنی دخترانه رو تو پیکوتویز داریم که از بهترین برند های روز دنیا هستن.

دنبال اسباب بازی ساختنی لگو میگردین؟ هر جور ماشین کودک اسباب بازی بخواین تو اسباب بازی فروشی اینترنتی piccotoys میتونین پیدا کنین! 

بهترین مارک اسباب بازی های ساختنی کودک فقط در پیکوتویز با (گارانتی 100% سلامت کالا)!