صندلی ماشین کودک برای رده های سنی مختلف

راهنمای انتخاب صندلی ماشین کودک

راهنمای انتخاب صندلی ماشین برای رده های سنی مختلف:

صندلی ماشین گروه سنی 0+ : نوزادان از بدو تولد تا 1 سال (وزن کودک از بدو تولد تا 13 کیلوگرم) یا قد 40 تا 75 سانتیمتر 

صندلی ماشین گروه سنی 1: نوپا از 9 ماه تا 4 سال (وزن کودک از 9 تا 18 کیلوگرم) یا قد 70 تا 105 سانتیمتر 

صندلی ماشین گروه سنی 2/3: کودکان از 3.5 تا 12 سال (وزن کودک از 15 تا 36 کیلوگرم) یا قد 100 تا 135-150 سانتیمتر

 برخی از صندلی ماشین ها از بدو تولد تا 12 سال هم قابل استفاده میباشند. 

خرید صندلی ماشین کودک میتواند یکی از ضروری ترین اقلام در لیست سیسمونی نوزاد شما باشد، بنابر این در انتخاب آن دقت کنید! 

بهترین برند صندلی ماشین کودک

نیاز به مشاوره و راهنمایی داری؟
اگر نیاز به مشاوره و راهنمایی برای خرید بهترین صندلی ماشین مناسب سن کوچولوتون دارید و یا نمیدونید که چه صندلی ماشینی برای کودکتون بگیرید، میتونید از مشاوره رایگان کارشناسان پیکوتویز برای انتخاب و خرید بهترین برند صندلی ماشین کودک استفاده کنید. کافیه شماره موبایلتون رو در باکس روبرو وارد کنید.
جواب سوال خود را پیدا کنید!
سالانه هزاران کودک در سراسر جهان بر اثر تصادفات رانندگی در جاده ها جان خود را از دست میدهند و یا زخمی میشوند. استفاده ی درست از انواع مختلف صندلی ماشین کودک می تواند امنیت فرزند تان را تضمین کند. صندلی های کودک به گونه ای طراحی شده اند که در حین تصادفات و هنگام ترمزهای شدید آسیب های احتمالی که ممکن است به کودک وارد شود را به حداقل می رساند.
استفاده از کریر و صندلی ماشین از بدو تولد برای همه ی کودکان ضروری است. برای نوزادان از بدو تولد تا 1 سال (تا وزن 13 کیلوگرم یا قد 40 تا 75 سانتیمتر) از صندلی ماشین +0 باید استفاده شود.
نوزادان تا حدود 1 سال و تا قد 75 سانتی متر(وزن 13 کیلوگرم) میتوانند از کریر و یا صندلی ماشین پشت به راننده استفاده کنند. اما کودکان بالای یک سال و قد بالای 75 سانتی متر( وزن بالای 13 کیلوگرم) باید از صندلی ماشین های مناسب با گروه سنی خودشان استفاده کنند. کریر ها با رويه نرم و دارای هدساپورت (محافظ سر و گردن) یکسره می باشد که از افتادگی سر و گردن کودک جلوگیری می کنند بهترین انتخاب برای صندلی ماشین نوزاد می باشند.
بهترین انتخاب برای شما، صندلی ماشینی است که با رشد کودک شما برای او بلا استفاده نشود و دارای فضای کافی برای پاهای کودک باشد و علاوه بر این قابلیت تنظیم ارتفاع، چرخش صندلی و محافظ جانبی سر هم داشته باشد.
صندلی ماشین گروه صفر(نوزادی تا 3.5 سال) و گروه 1(9ماه تا 3 سال)
یکی از مدل های پر فروش صندلی ماشین کودک تا 12 سال صندلی ماشین Safety 1st Ever Safe (بالای 9 ماه تا 12 سال) و همچنین صندلی ماشین مکسی کوزی مدل Maxi-Cosi Kore Pro i-Size (صندلی ماشین کودک بالای 3 سال تا 12 سال) است. برای مشاهده تمامی صندلی ماشین های گروه سنی 2/3 بر روی صندلی ماشین گروه 2/3 کلیک کنید.
معمولا صندلی ماشین های پشت به راننده برای کودکان زیر 2 سال هستند. اما آن دسته از کودکانی که قد و وزنشان بیشتر از ظرفیت صندلی ماشین های پشت به راننده شو است باید صندلی ماشین کودک را، رو به راننده استفاده کنند.
همیشه سعی کنید با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید بهترین صندلی ماشین کودک را انتخاب کنید. یک صندلی ماشین ایمن و مورد اطمینان دارای تاییدیه های رسمی مانند ECE R44 و UNR 129-Size میباشد.
زمانی که سرشانه کودک بالاتر از قسمت سرشانه صندلی ماشین قرار بگیرد. هر صندلی ماشین کودک با توجه به مشخصه­ های خاصی از جمله، وزن و سن کودک ساخته شده است تا بالاترین سطح ایمنی و راحتی را ارائه ­دهد. خیلی زود صندلیهای بزرگ تری را برای کودکان خود تهیه نکنید.
ایزوفیکس یک راه آسان و مطمئن برای نصب صندلی ماشین کودک در خودرو است.در خودروهای دارای سیستم ایزوفیکس، صندلی ماشین کودک به وسیله دو یا سه اتصال بسیار قوی به صندلی خودرو متصل می‌شود. همچنین قسمت بالایی صندلی ماشین کودک نیز به وسیله یک قلاب به مکان تعبیه شده در صندلی خودرو متصل می‌شود. اگر خودروی شما دارای سیستم ایزوفیکس است حتما صندلی ماشین های دارای ایزوفیکس را انتخاب کنید.
همه صندلی ماشین ها با کمربند ایمنی خودرو وصل میشوند، اما ماشین های دارای ایزوفیکس یک سیستم ایمنی بیشتردارند، که توسط قلابی به گیره تعبیه شده در صندلی ماشین قفل میگردد.
بله کریر کودک (از نوزادی تا 13 کیلوگرم، حدود یکسال) قابل استفاده است وبا کمربند خودرو درحالت rearward-facing بیشترین ایمنی را دارد .
نشیمنی است برای کودکانی که به سنی رسیده اند که دیگر تمایلی ندارند که از صندلی ماشین کودک رو به راننده استفاده کنند اما هنوز قدشان به حدی نرسیده است که از کمربند ایمنی بتوانند استفاده کنند. بوستر کودک فقط به عنوان نشیمنی است که کودک روی آن قرار میگیرد و باعث میشود تا کودک بتواند کمربند ایمنی خود را به راحتی ببندد و احساس ناراحتی در حین رانندگی نداشته باشد.
سن 3.5 تا 12 سال(حداکثر وزن: 36 کیلوگرم) قد هم باید حتما اعلام بشه فاکتور مهم قد هست( بچه 3.5 ساله زیر یک متر نمی تونه استفاده کنه)
برای مسافت های درون شهری بله اما در مسافت های طولانی و بین جاده ای بوستر با پشتی توصیه میشود. چون در مسافت های طولانی و نیاز بچه به استراحت و خواب در ماشین، محافظ سر و گردن در مدل های پشتی دار مانع از افتادن گردن بچه حین خوابیدن می شود.

صندلی ماشین کودک چیست؟

صندلی ماشین یکی از مهمترین خریدهایی است که برای سیسمونی نوزاد خود انجام می دهید، بنابراین حتما سعی کنید تا زمانی کافی را برای انتخاب درست یک صندلی ماشین مناسب صرف کنید. انواع مختلف صندلی ماشین مکسی کوزی اصل موجود در بازار مورد آزمایش و تأیید استاندارد ها قرار گرفته اند، اما بهترین صندلی ماشین برای شما و شرایط خاص شما کدام است؟

یکی از وظایف مهم هر پدر و مادری این است که امنیت فرزندشان را در هنگام حمل و نقل با وسایل نقلیه تامین کنند. سالانه هزاران کودک در سراسر جهان بر اثر تصادفات رانندگی در جاده ها جان خود را از دست میدهند و یا زخمی میشوند. استفاده ی درست از انواع مختلف صندلی ماشین کودک می تواند امنیت فرزند تان را تضمین کند. اما به دلیل وجود تنوع بالای مدل های مختلف صندلی ماشین کودک در بازار انتخاب برای والدین سخت و گیج کننده است. شما به عنوان یک پدر و مادر مسئول باید قبل از تولد فرزندتان صندلی ماشین کودک مناسبی تهیه کرده و در ماشین نصب کنید تا فرزندتان را با اطمینان خاطر از بیمارستان به منزل منتقل کنید . انتخاب بهترین صندلی ماشین کودک به چندین عامل مانند سن, وزن, قد و نیاز های تکاملی فرزند شما بستگی دارد.

انواع صندلی ماشین کودک در یک نگاه

این جدول به عنوان یک راهنمایی سریع و ساده برای شما است تا بتوانید انواع صندلی ماشین را بشناسید و با توجه به ویژگی های فرزندتان یک خرید صندلی ماشین کودک مناسب داشته باشید.

بعضی کودکان هنگام نشستن در صندلی ماشین بی تابی میکنند و این سوال که چگونه کودک را به نشستن در صندلی ماشین عادت دهیم؟ برای والدین آنها تبدیل به دغدغه ای بزرگ میشود. به خاطر داشته باید که هر چقدر لحن و رفتار والدین قاطع ولی در عین حال مهربانانه و به دور از هر گونه تنش باشد تاثیر گذاری آن بیشتر و نتیجه بخش‌تر خواهد بود. یادتان باشد که تسلیم گریه های کودک نشوید. حتی میتوانید به او حقه بزنید! خوشبختانه کودکان هیچ اطلاعی از نحوه کار کردن خودرو ها ندارند پس اگر به آنها بگویید که تا زمانی که در صندلی ماشین کودک ننشینی و کمربندت را نبندی خودرو حرکت نمی کند به راحتی باور می کنند! زمانی که کودک در صندلی ماشین گریه نکرد او را تشویق کنید ولی فراموش نکنید که تشویق کردن با باج دادن تفاوت دارد! همچنین با قصه خوانی برای کودک، بازی کردن کودک با اسباب بازی اش، گوش دادن به موسیقی مورد دلخواهش و ... میتوانید او را سرگرم کنید. 

راهنمای خرید صندلی ماشین کودک

برای خرید یک صندلی ماشین کودک مناسب چند نکته اصلی را در نظر داشته باشید:

 • صندلی ماشین کودک خود را حتما از فروشگاه های معتبر و شناخته شده تهیه کنید.
 • صندلی ماشین کودک را حتما متناسب با خودروی خود انتخاب کنید. برای مثال اگر خودروی شما دارای سیستم ایزوفیکس است حتما صندلی ماشین های دارای ایزوفیکس را انتخاب کنید. 
 • صندلی ماشین خوب باید پاها، سر و شانه را به خوبی پوشش دهد.
 • دقت کنید که جنس کمربند صندلی ماشین نرم باشد و بدن کودک را اذیت نکند.
 • روکش صندلی ماشین نباید پلاستیکی باشد. سعی کنید یک صندلی ماشین کودک با روکش نرم و ضد تعریق را انتخاب نمایید.

بهترین موقعیت را برای قرار دادن صندلی ماشین:

وسط عقب: ایمن ترین مکان برای صندلی ماشین شما است این امر  به دلیل حداکثر فاصله آن از کیسه های هوای سمت سرنشین و هرگونه ضربه احتمالی است. اگرچه از نظر آماری این مکان امن ترین مکان است، اما می دانیم که به دلیل اندازه صندلی یا نداشتن کمربند ایمنی یا نقاط ISOFIX وسیله نقلیه شما، ممکن است همیشه بسیار کاربردی یا حتی امکان پذیر نباشد.

پشت سرنشین عقب: اگرچه طبق آمار به عنوان ایمن ترین موقعیت صندلی ماشین در نظر گرفته نمی شود، اما مصرف کنندگان اغلب این مکان را ترجیح می دهند. چراکه این نقطه هم جز رایج‌ترین قسمت ضربه در تصادفات نیست، و هم صندلی در قسمت سرنشین عقب این مزیت را به شما می‌دهد که دسترسی آسان به فرزندتان داشته باشید.

پشت راننده عقب: همچنان یکی از مکان های امن برای صندلی ماشین است که در قسمت عقب خودرو قرار دارد. اما با این حال، نسبت به سایر قسمت های عقب ایمنی کمتری دارد، زیرا یکی از رایج ترین قسمت های تصادفات است.

در قسمت سرنشین جلو: ما به شما توصیه می کنیم حتی الامکان صندلی کودک را در عقب ماشین قرار بدید اما در صورت انتقال به صندلی جلو را به صندلی عقب بچسبانید، همیشه قبل از حرکت مطمئن شوید که کیسه هوای جلو غیرفعال شده باشد. کودک زیر 12 سال هرگز نباید در صندلی با کیسه هوا قرار بگیرد. قرار گرفتن در جلو باید به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار گیرد، زیرا خطر حواس‌پرتی بیشتر برای راننده و همچنین نزدیکی به رایج‌ترین قسمت ضربه وجود دارد.

مناسبترین زمان تعویض صندلی کودک چه موقعی است؟ بسیاری از والدین خیلی زود صندلیهای بزرگتری را برای کودکان خود تهیه می­­­­­کنند. در حالیکه هر صندلی کودک با توجه به مشخصه­ های خاصی از جمله : قد ، وزن و سن کودک ساخته شده است تا بالاترین سطح ایمنی و راحتی را ارائه ­دهد .

صندلی ماشین نوزادان (+0)

وزن : 13-0کیلوگرم  ( از تولد تا حدود 1 سالگی ) قد : 75-40 سانتیمتر 

پیشنهاد ما برای گروه نوزادان (+0 )استفاده از صندلی هایی است که سر نوزاد رو به عقب است و تنها زمانی تغییر صندلی لازم است که بخش انتهایی سر نوزاد به بالای پشتی صندلی برسد.

صندلی ماشین کودکان نوپا (1)

وزن : 18-9 کیلوگرم  (9 ماهگی تا 4 سالگی ) قد : 105-70 سانتیمتر

در گروه کودکان نوپا (1) تغییر صندلی ماشین ها زمانی است که بالاترین قسمت کمربند از موقعیت شانه کودک نوپا پایین­تر باشد یا به تعریفی دیگر زمانی است که شانه کودک نوپا بالاتر از بالاترین قسمت موقعیت کمربند صندلی ماشین باشد.

صندلی ماشین کودکان (3/2)

وزن : 36-15 کیلوگرم  (3.5 تا 12 سالگی ) قد : 150/135 – 100 سانتیمتر

زمانی که قد کودک در محدوده 100 تا 135 سانتیمتر باشد می تواند از صندلی ماشینهای این گروه استفاده کند و زمانی که قد کودک از 150 سانتیمتر بگذرد هیچ محدودیت قانونی برای استفاده از صندلی ماشین وجود ندارد. 

 

ایزوفیکس چیست؟

 یک سیستم بین المللی برای خودرو است که در سال 1997 طراحی و ساخته شده و به شما این امکان را میدهد تا صندلی ماشین کودک را بدون آن که نیاز باشد آن را با کمربند خودرو محکم و فیکس کنید در خودرو قرار دهید و به وسیله ایزوفیکس آن را محکم کنید. در واقع ایزوفیکس ایمن ترین ، ساده ترین و سریع ترین راه حل برای نصب صحیح صندلی کودک است. در خودروهای دارای سیستم ایزوفیکس، صندلی ماشین کودک به وسیله دو یا سه اتصال بسیار قوی به صندلی خودرو متصل می‌شود. همچنین قسمت بالایی صندلی ماشین کودک نیز به وسیله یک قلاب به مکان تعبیه شده در صندلی خودرو متصل می‌شود. اگر خودروی شما دارای سیستم ایزوفیکس است حتما صندلی ماشین های دارای ایزوفیکس را انتخاب کنید 

صندلی ماشین های مختلف ممکن است از نظر نوع و تعداد ایزوفیکس متفاوت باشند بنابر این حتما لازم است تا قبل از خرید صندلی ماشین کودک مورد نظرتان نوع ایزوفیکس آن را با خودروتان مطابقت دهید. لازم به ذکر است که جای ایزوفیکس در خودروهای مختلف متفاوت است ولی تنها کاری که باید انجام دهید آن است که ایزوفیکس ماشین را پیدا کرده  و اهرم ایزوفیکس صندلی ماشین کودک را مطابق دستور العملی که همراه آن است به میله های ایزوفیکس خودرو متصل کنید. صندلی ماشینهایی که دارای ایزوفیکس هستند بسیار آسان تر نصب میشوند و در تصادفات به خصوص تصادفاتی که خودرو از بقل آسیب میبیند مقاوم تر هستند.

بوستر کودک چیست؟

بوسترها در واقع برای کمک به کودکانیست که قد و وزنشان برای استفاده از صندلی ماشین بیشتر است، اما هنوز برای بستن کمربند ایمنی خودرو قد و وزن استاندارد ندارند و کمربند خوردو به درستی روی شانه های کودک قرار نمیگیرد.
بوستر و صندلی ماشین safety را میشود به ۳ حالت استفاده کرد. به همین دلیل برای کودکان از ۹ ماه تا ۱۲ سال مناسب است.
برای کودکان تا ۳.۵ سال و زیر ۱۰۰ سانتی متر، باید از کمربندهای مخصوص‌ خود صندلی ماشین (که روی صندلی تعبیه شده) استفاده شود.
برای کودک ۳.۵ تا ۸ سال با قد (بالاتر از ۱۰۰ سانتی متر)، زمانی که بتواند از کمربند خودرو به درستی استفاده کند (کمربند بالایی خودرو در وسط قفسه سینه اش و روی شانه قرار بگیرد، نه گردن یا گلو و همچنین کمربند پایینی خودرو در بالای ران محکم شود، نه روی شکم). باید کمربند متصل به صندلی ماشین را برداشته، صندلی ماشین را نصب کرده و پس از قرار دادن کودک در صندلی از کمربند (خودرو) استفاده کنید، در این سن پشتی صندلی به دلیل داشتن محافظ مخصوص سر رو گردن (head support) از آسیب های احتمالی به سر و گردن کودک محافظت میکند و همچنین تکیه گاه مناسبی برای مواقع خواب کودک در صندلی ماشین می باشد.
برای کودک ۸ تا ۱۲ سال که دیگر نیاز به head support ندارند اما قدشان همچنان به تنهایی برای کمربند خودرو مناسب نیست، میتوان پشتی صندلی ماشین را برداشته و تنها از حالت کفی بوستر آن استفاده کرد تا به کمک آن قد کودک برای بستن کمربند ایمنی خودرو استاندارد شود.

گواهی ها و استاندارد های صندلی ماشین سیفتی

صندلی ماشین های سیفتی در  Dorel Europe Testing Center (DETECT)  زیر نظر کارشناسان حرفه ای و تجهیزات تخصصی مورد آزمایش قرار میگیرند. و لازم به ذکر است که استاندارد های این مرکز  حتی فراتر از استاندارد های اروپایی است. سالانه 300 نوع تست ضربه، لرزش، کشیده شدن و .... بر روی بیش از 1000 محصول انجام میشود و بسته به نوع تست بین 1000 تا 10000 بار تکرار میشوند. همچنین در مرکز Dorel Europe Safety Center (DESC) سالانه 2000 تست تصادف بر روی صندلی ماشین های سیفتی انجام میشود تا محصول نهایی از همه نظر آزمایش شده و مطمئن در دسترس همگان قرار بگیرد.

صندلی ماشین سیفتی دارای ورژن 2000 از گواهی Iso 9001 و همچنین گواهی نامه های ECE R44/04 و UN/EEC است. 

 • ECE: Economic Commission for Europe
 • EEC: Eurasian Economic Commission

صندلی ماشین سیفتی دارای استاندارد های N44 و N16 میباشد. 

خرید صندلی ماشین دست دوم

استفاده از صندلی ماشین برای هر کودکی ضروری است بنابراین اگر به هر دلیلی نمیخواهید که صندلی ماشین نو بخرید حداقل از صندلی ماشین کودک دست دوم استفاده کنید و حتما نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • به تاریخ ساخت صندلی ماشین کودک دست دوم و نوع و مدل آن توجه کنید.
 • بررسی کنید که صندلی ماشین دست دوم مد نظر شما تا به حال دچار تصادف شدید و آسیب دیدگی نشده باشد.
 • دقت کنید صندلی ماشین دست دوم مد نظرتان بیش از 5 سال از عمرش نگذشته باشد.
 • تا یک صندلی ماشین دست دوم را به طور کامل بررسی نکردید و از آن مطمئن نشدید آن را نخرید!

صندلی ماشین کودک ایرانی یا خارجی

انتخاب صندلی ماشین کودک مناسب بسیار اهمیت دارد. چرا که ایمنی کودک در طول رانندگی با صندلی ماشین تضمین میشود. بنابراین سعی کنید باتوجه به بودجه ای که در اختیار دارید بهترین صندلی ماشین کودک را انتخاب کنید. یک صندلی ماشین ایمن و مورد اطمینان دارای تاییدیه های رسمی مانند ECE R44 و UNR 129-Size میباشد. همچنین صندلی ماشین کودک خود را حتما از فروشگاه های معتبر و شناخته شده تهیه کنید چرا که فروشگاه های معتبر هیچگاه با فروش صندلی ماشین کودک غیر استاندارد، اعتبار خود را خدشه دار نمیکند. 

پر فروش ترین صندلی ماشین کودک( بهترین صندلی ماشین کودک)

میتوان به صندلی ماشین برند مکسی کوزی، پگ پرگو و کیکابو اشاره کرد که هر سه آنها در فروشگاه اسباب بازی و سیسمونی پیکوتویز موجود و قابل سفارش هستند. میتوانید برای مشاهده قیمت صندلی ماشین کودک و خرید صندلی ماشین کودک در وبسایت پیکوتویز، صندلی ماشین مورد نظر خود را به سبد خرید افزوده و آن را درب منزل تحویل بگیرید.