چند راهکار ساده برای از شیر گرفتن کودک

اگر قصد قطع شیردهی کودک خود را دارید مقاله ی زیر به شما چند راهکار ساده برای از شیر گرفتن کودک پیشنهاد میکند.
چند راهکار ساده برای از شیر گرفتن کودک

بار ها دیده ایم که برخی از مادران برای اینکه کودک را از شیر بگیرند نوک پستان خود را قرمز میکنند تا کودک فکر کند که آسیب دیده و دیگر قادر به شیردهی نیست. مادر با این کار سعی در برانگیخته کردن حس دلسوزی کودک را دارد غافل از اینکه این اعمال باعث بروز خشونت و مشکلات روحی برای فرزند میشود. قطع شیردهی اگر با روش های اصولی انجام نشود میتواند هم به مادر و هم به فرزند آسیب جسمی و روحی بزند. در ادامه به بیان راهکار هایی کاربردی برای قطع شیردهی کودک میپردازیم.

قطع تدریجی شیردهی

قطع شیردهی حتما باید تدریجی و به مرور زمان باشد. کودک بعد از 6 ماهگی دفعات کمتری را برای شیر خوردن در شب بیدار میشود، بنابراین میتوانید از قطع شیردهی در شب شروع کنید. و سپس کم کم بازه زمانی شیر دهی در ظهر و عصر را نیز کاهش دهید و قطع کنید. برای مثال شیر دهی ساعت 10 تا 14 را به مدت 2 هفته قطع کنید و بعد از آن شیر دهی ساعت 17 الی 20 را قطع کنید. و به تدریج تمام وعده های شیردهی را حذف کنید، همچنین دقت کنید که حذف هر وعده شیردهی را با فاصله ای بین 1 یا دو هفته انجام دهید. قطع یکباره ی شیر دهی هم برای مادر و هم برای فرزند بسیار دشوار است و میتواند موجب افسردگی برای هر دوی آنها شود. همچنین قطع یکباره ی شیردهی میتواند باعث بروز درد سینه در مادران شود. در دورانی که قصد قطع شیردهی را دارید از بغل کردن کودک امتناع نکنید زیرا آغوش مادر مرکز آرامش و نشاط برای کودک است و با این کار او را مضطرب و پریشان میکنید.

انتخاب درست زمان قطع شیردهی

سعی کنید قبل از 6 ماهگی کودک را از شیر مادر نگیرید زیرا شیر مادر نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی و رشد درست کودک دارد. قطع شیردهی  ممکن است از 1 تا چند ماه زمان ببرد و باید در شرایطی کاملا به دور از استرس انجام شود. بنابر این زمانی که تحت استرس و فشار هستید برای شروع پروسه ی قطع شیردهی اصلا مناسب نیست. برای مثال اگر اسباب کشی دارید و یا تحت فشار کاری زیاد هستید اصلا برای از شیر گرفتن نوزاد اقدام نکنید.

قطع شیردهی کودک

آشنا کردن کودک با شیشه شیر

بهتر است کودکان تا 6 ماهگی از شیر مادر تغذیه کنند. کودک از 6 ماهگی به بعد میتواند از غذای جامد و برخی مکمل ها استفاده  کنند. بعد از 1 سالگی، کودک دیگر تنها با شیر مادر سیر نمیشود و باید سوپ و غذاهای جامد را حتما در برنامه غذایی او جای دهید. اگر قصد قطع شیردهی را دارید میتوانید با استفاده از شیردوش و شیشه شیر از شیر خودتان برای تغذیه کودک استفاده کنید و یا شیر خشک را به وسیله شیشه شیر به کودک خود بدهید. حرکت زبان و لب نوزاد برای مکیدن سینه مادر کاملا متفاوت با شیشه شیر است. برای اینکه کودک کم کم با شیشه شیر آشنا شود و سینه را رها کند راهکار های جالبی وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

_ درون شیشه شیر مقدار خیلی کمی شیر مادر بریزید و بعد از هر وعده شیردهی از سینه، آن را در اختیار کودک قرار دهید و اجازه دهید تا با شیشه شیر بازی کند و با شکل و نحوه استفاده از آن آشنا شود.

_ خرید شیشه شیر نوزاد از جنس لاتکس را فراموش نکنید زیرا جنس شیشه شیر باید برای کودک کاملا بهداشتی باشد و بیشترین شباهت را با سینه مادر داشته باشد.

_ روی سر شیشه شیر کمی شیر ولرم مادر بریزید و آن را به دهان کودک نزدیک کنید تا او را به گرفتن شیشه شیر ترغیب کنید. توجه کنید که هیچوت برای کودکان زیر 12 ماه از عسل برای خوشمزه کردن سر شیشه شیر استفاده نکنید چون این کار ممکن است باعث بروز بوتولیسم در نوزاد شود.

_  وقتی با شیشه شیر به کودک شیر میدهید سعی کنید شیشه را افقی نگه دارید،  هر از چند گاهی بین شیر دادن مکث کنید و دقیقا مانند شیردهی از سینه،  هر چند دقیقه جای خود را عوض کنید.همچنین میتونید پشت کودک را به سینه خود تکیه دهید و شیشه شیر را افقی جلوی دهن او بگیرید و هر از چند گاهی اجازه دهید کودک خودش شیشه را به دست بگیرد.

_ اجازه دهید اولین بار کسی به غیر از مادر با شیشه شیر به کوک شیر دهد. اگر اولین بار مادر شیشه را به دست کودک دهد کودک از اینکه چرا نمیتواند از سینه مادر تغذیه کند دچار استرس میشود. از مادر، پدر و یا همسر خود بخواهید که این کار را برای نخستین بار به جای شما انجام دهند.

_ دمای شیر را درون شیشه شیر به گونه ای تنظیم کنید که کودک برای خوردن آن ترغیب شود. دمای مورد علاقه شیر برای کودک خود را میتوانید به صورت تجربی پیدا کنید.

شیشه شیر خوب کودک

شیردهی را به تعویق بیاندازید

یک راه دیگر برای قطع شیردهی نوزاد به تعویق انداختن زمان شیردهی است. اگر کودک شما به سنی رسیده که میتواند از شما درخواست شیر از سینه را بکند، شما هم میتوانید با به تعویق انداختن زمان شیردهی او را از خوردن شیر منصرف کنید. برای مثال اگر بعد از ظهر از شما شیر خواست به او بگویید شب قبل خواب به تو شیر میدهم.

به سلامت روح و روان خود و فرزند خود توجه داشته باشید

قطع شیردهی هم برای مادر و هم برای فرزند، در صورت عدم حفظ آرامش و رفتار اصولی، میتواند دوران سخت و تنش زایی باشد. بنابراین سعی کنید که کاملا در آرامش و به دور از استرس این دوره را شروع کنید. یادتان باشد که شیردهی از سینه باعث آرامش و نشاط  مادر و کودک میشود بنابر این هنگام قطع شیردهی نوزاد، در آغوش کشیدن فرزند، تماس پوستی با او و بازی کردن با او میتواند به طرز چشمگیری از استرس فرزند و مادر کم کند.

از شیر گرفتن کودک

قطع شیردهی همیشه یکی از دغدغه های بسیاری از مادران بوده است. همانطور که میدانید شیر مادر کامل ترین غذا برای رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن کودک است بنابر این سعی کنید تا قبل از 6 ماهگی فقط از طریق شیر مادر کودک خود را تغذیه کنید. قطع شیردهی اگر به درستی انجام نشود میتواند باعث اذیت شدن مادر و فرزند شود بنابر این به شما پیشنهاد میکنیم که با حفظ آرامش، کاملا تدریجی و با به کار بردن نکات بالا شیردهی را قطع کنید تا سلامت خودتان و فرزندتان را تضمین کنید.

 

نطرتان را در مورد این محصول با ما به اشتراک بگذارید.