Loading...

سرسره چه نقشی در رشد کودک دارد ؟

|
سرسره چه نقشی در رشد کودک دارد ؟
سرسره جزء جدایی ناپذیر همه پارک ها است. ضمن اینکه بچه ها عاشق بازی کردن با آن هستند فرصت های یادگیری قابل توجهی را نیز در اختیارشان قرار می گیرد.

سرسره چه نقشی در رشد کودک دارد ؟

سرسره جزء جدایی ناپذیر همه پارک ها است. ضمن اینکه بچه ها عاشق بازی کردن با آن هستند فرصت های یادگیری قابل توجهی را نیز در اختیارشان قرار می گیرد. مادامی که کودکان از سرسره بالا می روند و از آن به پایین سر می خورند، هزاران پیام از عصب های حسی زیر پوست به مغز او مخابره شده و در چنین موقعیتی کودک نسبت به محیط اطراف و بدن خودش بیشتر آگاه می شود و این پیام ها به حفظ تعادل، قوای عضلانی و هماهنگی بدنی کودک کمک می کنند.

 کودکان تا زمانی که بزرگتر شوند و بتوانند به تنهایی از سر خوردن لذت ببرند لازم است ابتدا به بالای سرسره برسند. برای انجام این کار آن ها می بایست حرکت دست و پای خود را هماهنگ کنند تا کج نشوند و از دو طرف به پایین نیفتند، محکم پله ها را نگه دارند و به سمت بالا حرکت کنند، تمام این ها به جهت یابی او کمک می کند و  در مقیاسی کوچک تر در درک جهت نوشتن کلمات و اعداد در مراحل بعدی رشد کودک موثرند.

وقتی کودک به پله های سرسره چنگ می اندازد تا از آن بالا رود ماهیچه های دست و انگشت ها و قوای حرکتی اش تقویت می شود. پاهای کوچک او هم در این تلاش برای رسیدن به بالای سرسره قوی تر شده تا روند درک دنیای جدید بهتر صورت گیرد.

با مجموعه این حرکات کودک درک درستی از بدن خود و فضایی که به خود اختصاص داده بدست می آورد. او که در حالتی نسبتا معلق قرار دارد، سعی می کند تعادل خود را حفظ کند و با این چالش مواجه است که مثلا چقدر مانده تا پاهایم به پله بعدی برسد؟ یا اینکه آیا در فضای بین پله ها جا می شوم؟

 آگاهی از فضا بسیار اهمیت دارد و به کودک در مواردی همچون درک ریاضی، قدرت تخمین زدن، ننوشتن حروف بین خطوط و از این دست مسائل کمک می کند، او در آینده ای نزدیک با همه آن موارد مواجه می شود.

سرسره

حالا که کودک به بالای سرسره رسید باید خودش را آماده کند تا بر آن بنشیند و از آن سر بخورد اما انجام این کار مستلزم پردازش اطلاعات مختلف تصویری،فضایی و ... بطور همزمان است که صد البته اصلا کار آسانی برای کودکان نیست و مطمئنا بسیاری از والدین بارها و بارها با صبر وتحمل در کنار فرزند خود ایستادند تا زمانی که کودک بتواند اطلاعات را تحلیل کند و در نهایت تصمیم به سر خوردن بگیرد. آن ها مزه این هیجان را می چشند و بعد از آن این پدر و مادر ها هستند که پس از هر بار رسیدن کودک به پایین سرسره با این جمله از کودکان مواجه می شوند : " دوباره، دوباره "

 

بچه ها از زمانی که قادر به چهاردست و پا رفتن باشند، می خواهند از همه چیز بالا بروند، مغز و بدنشان مشتاق یادگیری است پس چه بهتر اینکه این یادگیری در شرایطی ایمن صورت پذیرد. به همین دلیل است که ما درپیکو سرسره های کوچک با ارتفاع کم نیز تولید می کنیم تا خانواده ها و پارک ها را  تشویق کنیم تا کودکان نوپای خود را که به تازگی به راه افتادند، نه به صورت چهار دست و پا که صورت نشسته بر سرسره از آن پایین بیایند.

 

گاهی سرسره ای که در پارک ها است برای کودکان شما بسیار بزرگ اند و ممکن است کودک قادر به بالارفتن از آن نباشد، پس برای کودک نوپای خود ( 6 ماه تا 4 سال ) پارکی را انتخاب کنید که خلوت تر باشد و ارتفاع سرسره نیز کمتر باشد تا او بتواند با امنیت بیشتر از پله ها بالا برود و با سرعتی که احساس آرامش بیشتری می کند از آن پایین بیاید. بگذارید پایین آمدن از روی شکم را نیز تجربه کند اما مراقبش باشید تا اتفاقی نیفتد.

و نکته آخر اینکه هنگام بازی اجازه سرخوردن همزمان چند کودک با هم را ندهید چون آنها عادت دارند موقع سر خوردن پاهای هم را نگه دارند که ممکن است منجر به آسیب به پایشان شود.

منبع :

http://activebabiessmartkids.com.au/articles/sliding-learning-slides-great-development

0
نظرات
    ارسال نظر
    برگشت به بالا